Druhý dôchodkový pilier sa opäť otvorí pre sporiteľov už 15. marca. Čas rozhodnúť sa, či v ňom zostanú, vystúpia z neho alebo vstúpia doň budú mať do 15. júna 2015.
To, či je sporenie na dôchodok v druhom pilieri výhodné, alebo nevýhodné, závisí od viacerých faktorov, ktoré treba pri rozhodovaní vždy uvážiť. Prvým je výška príjmu a druhým vek.
Priebežný systém, teda 1. pilier pri výpočte dôchodku zvýhodňuje ľudí, ktorí počas života zarábali výrazne menej, ako je priemerná mzda. Naopak, ľudia s vyšším príjmom sú pri odchode do dôchodku znevýhodňovaní.
Prvý pilier sa tak stáva solidárnym – poistenci s lepším príjmom sú solidárni s tými, ktorých celoživotný príjem bol relatívne nízky.
Každé euro je dôležité
Pre toho, pre koho bude dôchodok jediným zdrojom príjmu, na ktorý sa v blízkej budúcnosti bude môcť spoľahnúť, platí, že ešte niekoľko rokov bude dôchodok z dvojpilierového systému (teda z prvého a druhého piliera spolu) nižší ako ten, ktorý by sporiteľ dostal, ak by v druhom pilieri nikdy nebol.
Rozdiel síce nebude veľký, no ak má byť dôchodok jediným príjmom, každé euro je dôležité.
V inej situácii sú zase sporitelia, ktorí si budú môcť vytvárať úspory v druhom pilieri ešte desiatky rokov alebo sa na dôchodok pripravujú aj inak. Môžu si sporiť aj v treťom, dobrovoľnom pilieri, investovať úspory napríklad do kúpy nehnuteľností, investovať do podielových fondov alebo vytvárať ďalšie aktíva. V tomto prípade nie je rozhodovanie o výstupe z druhého piliera také naliehavé, pretože dôchodok z povinného systému (prvý a druhý pilier) nebude jediným príjmom, ktorý budú sporitelia v budúcnosti mať.